Co zabrać na spacer z dzieckiem?

Spędzanie czasu z dzieckiem i wspólne spacery to nieunikniona, ale przyjemna część bycia rodzicem. Jednak o ile sam spacer jest miłą chwilą to przygotowania do niego już niekoniecznie.

Aby ułatwić Wam cały proces przygotowań postanowiliśmy stworzyć krótką listę najpotrzebniejszych naszym zdaniem rzeczy w trakcie spaceru z dzieckiem.

Czytajcie dalej.

Co zabrać na spacer z dzieckiem - kapcienaobcasach.pl
Jak długie powinny być spacery z dzieckiem?

Ile powinien trwać spacer z noworodkiem, a ile z niemowlakiem?

Wiele zależy od tego czy jest to nasz pierwszy spacer z dzieckiem. Jeśli noworodka czeka pierwsza wspólna wyprawa do świata zewnętrznego to spacer ten powinien trwać maksymalnie 40 minut. Jeśli jest chłodno i zimno czas ten ograniczmy do około 20 minut. Następnie powoli wydłużajmy czas pobytu na zewnątrz.

Pamiętajmy jednak, aby zimą spacer trwał maksymalnie jedną godzinę zegarową. Dla spacerów w porze letniej czas ten wydłuża się do nawet 3 godzin.

Kiedy i gdzie najlepiej spacerować?

Znaczenie ma nie tylko pora roku czy warunki atmosferyczne, ale również godzina spaceru. Spacery w lecie najlepiej odbywać wczesnym rankiem, czyli między godziną 8 a 10 lub w późnych godzinach popołudniowych (między 16 a 18). Nie narazimy wtedy dziecka na panujące na zewnątrz upały.

Natomiast zimą postępujmy na odwrót i wybierajmy na spacer godziny, w których jest najcieplej. Najczęściej jest to przedział między godziną 11, a 14 popołudniu.

Zwróćmy też uwagę na to jakie miejsca wybieramy na spacer z dzieckiem. Jeśli spacerujemy z noworodkiem nie decydujmy się na odwiedziny miejsc zatłoczonych czy głośnych. Zwłaszcza, jeśli jest to pierwszy w życiu spacer dla naszego dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe przyzwyczajanie dziecka do hałaśliwego otoczenia.

Jak często powinniśmy spacerować z dzieckiem?

Czy to noworodek, czy niemowlę, dobrze jest spędzać z dzieckiem tyle czasu na zewnątrz ile tylko możemy. Najlepiej, gdy spacery odbywają się codziennie. Jednak nie oznacza to, że jeden spacer na dzień może wystarczyć. W ciągu dnia możemy wybrać się na wycieczkę z naszym dzieckiem trzykrotnie. Jednak częstotliwość spacerów zależy również od pogody czy czasu jakim dysponują rodzice.

Co zabrać na spacer z dzieckiem - kapcienaobcasach.pl
Pieluszki, chusteczki i… – co jeszcze spakować do torby na spacer z dzieckiem?

Co zabrać do torby na spacer z małym dzieckiem?

Są rzeczy, o których wybierając się na spacer z noworodkiem czy niemowlęciem nie można zapomnieć. Wśród nich możemy wymienić:

  • pieluchy – jest to wyposażenie bardziej niż obowiązkowe, jeśli o nich zapomnimy to spacer może się szybciej skończyć niż się zaczął, dokładna liczba pieluszek, które warto ze sobą zabrać zależy od wieku dziecka oraz długości planowanego spaceru, zazwyczaj zaleca się, aby zabierać ze sobą od 2 do 4 pieluszek,
  • chusteczki nawilżające i chusteczki higieniczne – jest to coś przydatne nie tylko w opiece nad maluchem, ale również dla nas samych, w trakcie spaceru tego typu chusteczki mogą przydać się nieraz, ich zastosowanie jest mile widziane przy wycieraniu twarzy dziecka po karmieniu czy pupy przy przewijaniu,
  • torebki foliowe (woreczki foliowe) – w przypadku braku kosza, do którego można by wyrzucić zużytą pieluchę możemy ją schować do woreczka, a następnie do torebki, cennego pakunku pozbędziemy się w domu, woreczki foliowe są jednak nieodzowne w przypadku używania pieluch wielorazowych, które zawsze trzeba brać ze sobą w drogę powrotną,
  • podkład do przewijania – chociaż podkład ten nie jest obowiązkowym akcesorium to warto mieć w zanadrzu chociaż jedną sztukę, jeśli wybieramy się na spacer w niezbyt znane sobie okolice to nie możemy mieć pewności, że łazienki miejskie lub te w mijanych sklepach będą wyposażone w przewijak umożliwiający zmianę pieluchy dziecku, jednak nawet w takiej sytuacji warto podłożyć pod dziecko higieniczny podkład do przewijania, aby mieć pewność, że dziecko nie będzie miało styczności z bakteriami, które mogłyby mu poważnie zaszkodzić,
  • smoczek – smoczek pozwoli nam uspokoić niemowlę, a także zaspokoi jego potrzebę ssania, na spacery czy wszelkiego rodzaju wycieczki najlepiej zabierać ze sobą dwa smoczki, w razie upuszczenia jednego smoczka przez niemowlę mamy w zapasie drugi i czysty egzemplarz,
  • butelka z mlekiem – i nie jest to skierowane wyłącznie do mam karmiących dzieci przy pomocy butelki, ale również do tych karmiących piersią, jeśli dla karmiącej piersią mamy robienie tego w miejscu publicznym jest krępujące może ona odciągnąć pokarm w domu i karmić dziecko przy użyciu butelki.

Oprócz tego warto również zaopatrzyć się w krem dla dziecka, który zabezpieczy jego skórę przed działaniem nie tylko promieni słonecznych, ale również przed wiatrem. Nie możemy zapomnieć także o ulubionej zabawce dziecka. W zależności od pory roku powinniśmy zaopatrzyć się w folię przeciwdeszczową czy parasolkę przeciwsłoneczną. Jeśli spacer odbywa się wieczorem w letnie dni to weźmy ze sobą siatkę, która uchroni niemowlę przed pogryzieniami owadów.

Co zabrać na spacer z dzieckiem - kapcienaobcasach.pl
W trakcie przygotowań do spaceru z dzieckiem rodzice nie powinny zapominać o sobie. Im również należy się chwila relaksu.

Co jeszcze warto zabrać na spacer?

Nawet w trakcie tak małej eskapady jaką jest wycieczka do parku z dzieckiem nie należy zapominać o nas samych, czyli rodzicach. Taki spacer to szansa również dla nas na chwilę relaksu i miłe oraz spokojne spędzenie czasu w otoczeniu przyrody.

Jeśli pogoda temu sprzyja to pozwólmy sobie na czytanie książki na ławce. Jednak niezależnie od panującej pory roku weźmy dla siebie sok owocowy czy wodę mineralną oraz kanapkę, a także sweter bądź kurtkę, które pozwolą nam się opatulić, gdy będzie nam zimno.

Kiedy nie powinniśmy spacerować z dzieckiem?

Oczywistym jest, że w pewnych sytuacjach należy z codziennych spacerów zrezygnować dla dobra dziecka, jak i swojego własnego. Dlatego też unikajmy spacerów przy niesprzyjającej pogodzie, a także przy mrozach w trakcie, których temperatura jest niższa niż -10 stopni Celsjusza. Nie idźmy na spacer także w trakcie choroby czy przeziębienia.

Zobaczcie co inni rodzice zabierają na spacer ze swoim dzieckiem:

Co sądzicie o naszej liście obowiązkowych rzeczy na spacerze z dzieckiem? Czy jest coś co byście do owej listy dopisali?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *