Fotelik samochodowy z funkcją spania – dlaczego warto się nim zainteresować?

Fotelik samochodowy to część akcesoriów dla dzieci, których nie należy pomijać. Stanowi on bowiem zapewnienie nie tylko wygody dla dziecka, ale również należytego poziomu bezpieczeństwa. Jednak skoro o wygodzie mowa to w tej kwestii dobrze sprawdzi się fotelik samochodowy z funkcją spania.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tego rodzaju fotelikach samochodowych to czytajcie dalej.

fotelik samochodowy z funkcją spania - kapcienaobcasach.pl
Czym charakteryzują się foteliki samochodowe zgodnie z ich podziałem ze względu na wagę?

Czym jest fotelik samochodowy z funkcją spania?

Fotelik samochodowy to obowiązkowa część wyposażenia, gdy chcemy podróżować z dzieckiem i jednocześnie zapewnić mu odpowiednie bezpieczeństwo.

Fotelik z funkcją spania oferuje dodatkowo możliwość rozłożenia oparcia w taki sposób, aby dziecko mogło wygodnie spać leżąc. Korzystanie z tej funkcji nie jest jednak zalecane w trakcie jazdy. W sytuacji gwałtownego hamowania istnieje ryzyko nadwyrężenia mięśni szyi u dziecka. Jednak problem ten dotyczy jedynie niemowląt.

Najlepiej z funkcji tej korzystać wtedy na postojach bądź jeśli stoimy w korku, a dziecko zaczyna być śpiące.

Foteliki samochodowe z funkcją spania od 0 do 25 kilogramów

Foteliki te przeznaczone są dla noworodków i starczą z powodzeniem do momentu, gdy dziecko osiągnie wagę 25 kilogramów. Wiele modeli w fotelikach z tej kategorii umożliwia nam montaż zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Foteliki samochodowe z tego przedziału wagowe dopuszczają zazwyczaj niezwykle dużą regulację nachylenia oparcia.

Foteliki samochodowe z funkcją spania od 9 do 36 kilogramów

Foteliki w tej kategorii wagowej umożliwiają montaż wyłącznie przodem do kierunku jazdy. Wybierając fotelik dla tego przedziału wagowego należy być ostrożnym, ponieważ można zetknąć się z fotelikami samochodowymi, które mają wielostopniową regulację nachylenia oparcia przy siedzisku, jak i takimi, które regulacji tej nie posiadają w ogóle.

Foteliki samochodowe z funkcją spania od 15 do 36 kilogramów

Ta kategoria fotelików pozwala na montaż jedynie przodem do kierunku jazdy. Posiadają one dość często możliwość regulowania zagłówka, dzięki czemu możemy dopasować fotelik do dokładnego wzrostu dziecka. Ponadto, duża część modeli w tej kategorii posiada możliwość pochylenia oparcia co pozwala na lepsze dopasowanie fotelika samochodowego do kanapy auta.

Bogatą ofertę fotelików samochodowych z całego przekroju wagowego możecie znaleźć na stronie chicco.pl. Znajdziecie tam wiele różnorodnych modeli fotelików samochodowych dla dzieci w różnych wzorach i kolorach.

fotelik samochodowy z funkcją spania - kapcienaobcasach.pl
Jak wybrać najlepszy dla naszego dziecka fotelik samochodowy z funkcją spania?

Na co zwrócić uwagę kupując fotelik z funkcją spania?

Wybierając dla dziecka fotelik samochodowy z funkcją spania musimy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • waga oraz wzrost dziecka – to właśnie od tych dwóch czynników zależy na jaki fotelik się zdecydujemy, główną rolę ogrywają bowiem ograniczenia wagowe, do wyboru mamy między innymi foteliki dla dzieci od 0 do 25 kilogramów, od 9 do 36 kilogramów czy od 15 do 36 kilogramów,
  • regulowanie pozycji siedziska – regulacja ta jest zazwyczaj wielostopniowa, w przypadku fotelików od 9 do 18 kilogramów mamy najczęściej do czynienia z fotelikami, które posiadają 3 bądź 4 stopniową regulację, w niektórych przypadkach mamy również możliwość oddzielnego regulowania kąta nachylenia zagłówka,
  • sposób montażu fotelika – niektóre foteliki, zwłaszcza te dla najmniejszych kategorii wagowych posiadają możliwość ustawienia ich zarówno zgodnie z kierunkiem jazdy, jak i tyłem do niego, często stosowanym i chętnie wybieranym sposobem montażu jest tak zwany Isofix,
  • materiał z jakiego została wykonana tapicerka – powinien on być miękki i delikatny dla skóry dziecka, a przy tym wytrzymała i odporna na zabrudzenia, a także łatwa w czyszczeniu.

Nie należy zapominać także o bezpieczeństwie dziecka. Z tego powodu wybierajmy znane i sprawdzone marki oraz produkty, które posiadają certyfikaty i atesty. Pośród tych certyfikatów znaleźć powinien się certyfikat ECE44 oraz i –Size.

Jakie funkcje dodatkowe możemy spotkać w foteliku samochodowym z funkcją spania?

W fotelikach samochodowych z możliwością rozłożeniach ich do spania możemy spotkać jeszcze inne praktyczne funkcje takie jak:

  • obrotowe siedzisko, które umożliwia nam skierowanie dziecka w naszą stronę na czas wpinania go w fotelik, po wpięciu dziecka do fotelika możemy bez problemu obrócić siedzisko w odpowiednią stronę,
  • możliwość zdejmowania obicia, dzięki czemu ubrudzony bądź zaplamiony materiał możemy bez problemu wyprać w pralce automatycznej,
  • funkcja nosidełka, która sprawdza się w przypadku noworodków bądź niemowląt, dzięki niej fotelik może stanowić również nosidełko dla naszego dziecka nie tylko w samochodzie,
  • regulowana długość pasów, która pozwoli nam dostosować pasy odpowiednio do wieku, wzrostu oraz wagi dziecka.

Mile widzianym akcesorium, a nie funkcją tym razem jest obecność wysuwanych pojemników w fotelikach przeznaczonych dla starszych dzieci. Mogą one schować tam napój czy ulubioną zabawkę i sięgnąć do niej bez trudu. Obecność szufladek zapewnia też, że dziecko nie będzie próbowało sięgać po przedmiot w trakcie jazdy, bo ten spadł z siedzenia.

fotelik samochodowy z funkcją spania - kapcienaobcasach.pl
Co o foteliku samochodowym z funkcją spania myślą inni rodzice?

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Nie tylko wybór fotelika samochodowego z funkcją spania ma znaczenie, ale również to jak i gdzie zostanie on zamontowany. Za najbezpieczniejsze miejsce dla fotelika samochodowego uważa się środkowe siedzenie na tylnej kanapie auta. Miejsce to znajduje się z dala od drzwi, dzięki czemu dziecko nie będzie zagrożone w sytuacji uderzenia w bok samochodu.

Istotny jest również rodzaj mocowań fotelika. Za najstabilniejsze uznaje się mocowania Isofix. Jednak w przypadku jego braku możemy zamontować fotelik samochodowy na tyle za siedzeniem pasażera. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję łatwego wyjmowania niemowlaka lub starszego dziecka z auta.

Opinie

Fotelik samochodowy z funkcją spania nie jest uważany za złe rozwiązanie. Zwłaszcza, gdy rodzina należy do tych aktywnych i lubiących wspólne podróżowanie. Tego rodzaju fotelik zapewnia naszemu dziecku wygodę oraz bezpieczeństwo nawet w trakcie długich podróży. Dziecko nie jest bowiem ograniczone wyłącznie do siedzenia i jeśli poczuje się ono zmęczone to nie ma problemu, aby mogło się zdrzemnąć w komfortowych warunkach.

Producenci i ceny fotelików samochodowych

Do producentów fotelików samochodowych należą firmy takie jak 4Baby,Adamex, Baier, Chicco, Delti, Espiro, Fair, Graco, Hauck, Invictus, Joie, Kindersafe, Lionelo, Milly – Mally, Nuna, Osann, Play, Quatro, Recaro, Simple Parenting, Top Kidd czy Zopa. Ceny tego rodzaju fotelików oscylują w granicach od 110 do około 5500 złotych.

Co myślicie o fotelikach samochodowych z funkcją spania?

Dajcie znać w komentarzach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *