Leżaczek – bujaczek – na co zwracać uwagę, aby wybrać najlepszy?

Leżaczki bujaczki należą do akcesoriów niemowlęcych i zabawek jednocześnie. Pomagają one zarówno rodzicowi, gdy pragnie on czuwać nad dzieckiem, a jednocześnie mieć chwilę dla siebie. Z kolei dla dziecka przebywanie w bujaczku jest atrakcją. Może on stamtąd obserwować w dogodny sposób obserwować otaczający go świat zewnętrzny.

Jeśli chcecie zakupić leżaczek bujaczek, a nie wiecie czym kierować się w trakcie jego wyboru, na co zwracać uwagę czy na jaki jego rodzaj się zdecydować, to czytajcie dalej.

Leżaczek bujaczek - kapcienaobcasach.pl
Jak wybrać odpowiedni dla dziecka bujaczek?

Standardowy bujak

Jest to najczęściej spotykany rodzaj leżaczka – bujaczka. Możemy zetknąć się z tym rodzajem bujaczków, który wyposażony jest w pałąk z zabawkami. Dzięki temu dziecko spędzające w nim czas ma rozrywkę, a także pomoc w rozwijaniu zmysłu wzroku.

Leżaczek 2w1

Leżaczek bujaczek 2w1 należy do akcesoriów wielofunkcyjnych, które pełni rolę owego leżaczka bujaczka oraz huśtawki dla niemowlęcia jednocześnie. Pamiętajmy jednak, aby dostosować korzystanie z leżaczka do wieku dziecka i nabytych przez niego umiejętności.

Bujaczek 3w1

Bujaczki 3w1, podobnie jak 2w1, to akcesoria wielofunkcyjne, z których możemy korzystać jako łóżeczko, kołyskę bądź krzesełko do karmienia. Największym wybawieniem dla wielu rodziców jest właśnie ostatnia funkcja, która pozwala na zaoszczędzenie odrobiny pieniędzy poprzez brak konieczności kupowania oddzielnego krzesełka do karmienia.

Elektryczny leżaczek bujaczek

Leżaczek elektryczny zwany jest również automatycznym. Wszystko ze względu na mechanizm, który daje rodzicowi możliwość automatycznego wprawiania leżaczka w tryb bujania.

Bujak interaktywny

Ten rodzaj bujaczka wyposażony jest w różnego rodzaju zabawki oraz przyciski, który wymagają reakcji dziecka do działania. Przez to mówi się o interakcji między niemowlęciem, a zabawkami. To właśnie dlatego dany bujaczek – leżaczek zyskuje miano interaktywnego.

Jak wybrać najlepszy leżaczek – bujaczek?

Gdy kupujemy leżaczek – bujaczek powinniśmy zwracać uwagę na rzeczy takie jak:

  • rodzaj leżaczka bujaczka – do wyboru mamy leżaczek standardowy, elektryczny, interaktywny czy wielofunkcyjny, jak 2w1 bądź 3w1,
  • oznaczenia wiekowe – są niezwykle rzadko spotykane w przypadku leżaczków, najczęściej stosowanymi ograniczeniami są oznaczenia wagowe oraz wzrost dziecka,
  • materiał z jakiego wykonano leżaczek – najczęściej wykonywane są one z tworzyw sztucznych, ale można spotkać się również z leżaczkami – bujaczkami, które są połączeniem kilku rodzajów materiałów, na przykład drewna i tworzywa sztucznego czy tworzywa sztucznego i tkaniny,
  • bezpieczeństwo – bujaczek powinien posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa, które są gwarancją, że mamy do czynienia z dobrym produktem charakteryzującym się wysoką jakością.

Warto także zwracać uwagę na funkcje dodatkowe z bujaczku, jak możliwość zmiany pozycji oparcia czy pałąk z zabawkami.

Jak długo niemowlę może siedzieć w bujaczku?

Leżaczek – bujaczek nie jest dostosowany do spędzania w nim całych dni. Najlepiej, gdy niemowlę spędza w nim nie więcej niż 2 godziny na dobę.

Kiedy można zacząć korzystać z leżaczka – bujaczka?

Z leżaczka – bujaczka możemy bezpiecznie korzystać już od pierwszych dni życia dziecka. Jednak możemy to robić jedynie wtedy, gdy mamy możliwość ustawienia oparcia w odpowiedniej pozycji. Dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siadać nie powinny być wsadzane do bujaczka, który pozwala wyłącznie na zachowanie pozycji siedzącej czy półsiedzącej.

Kiedy zaprzestać korzystania z bujaczka?

Trudno jest znaleźć ściśle określone ramy przez producenta, które zabraniałyby korzystania z leżaczka po ukończeniu określonego wieku. Należy jednak zainteresować się maksymalną dopuszczalną dla danego bujaczka wagą. Jeśli dziecko przekroczy ją bądź będzie już na granicy maksymalnej wagi to najbezpieczniej będzie zaprzestać korzystania z tego rodzaju akcesorium.

Leżaczek bujaczek - kapcienaobcasach.pl
Jakie są opinie o leżaczkach bujaczkach?

Opinie o leżaczkach

Leżaczki – bujaczki są asortymentem, który budzi skrajne odczucia. Ze względu na krążące opinie o potencjalnej szkodliwości leżaczków na kręgosłup niemowlęcia, rodzice zaczęli podchodzić nieco sceptycznie do tego rodzaju akcesoriów dziecięcych.

W tym miejscu należy ponownie podkreślić, że wszystko co jest stosowane w nadmiarze może wyrządzić szkody. Oznacza to, że jeśli dziecko nie będzie spędzać w leżaczku całych dni, a wyłącznie ściśle określony czas nie przekraczający 2 godzin to owa szkodliwość leżaczków pozostanie wyłącznie mitem.

Producenci leżaczków – bujaczków

Producentami leżaczków są firmy takie jak Apollsun, Arti, Baby Mix, Baby Smile, Bright Starts, Caretero, Chicco, EcoToys, Fillikid, Fisher-Price, Foppapedretti, Graco, Hauck, Jane, Joie, Kinderkraft, Koelstra, Lionelo, Malplay, Moneks, Sun Baby czy Tiny Love.

Ceny bujaczków

Dokładna wysokość ceny zależy między innymi od rodzaju leżaczka czy materiałów z jakich on powstał. Koszt leżaczka oscyluje w granicach od około 70 do 800 złotych.

Czy Wasze dziecko korzystało z leżaczka? Jak wspominacie to akcesorium?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *