Prezent na pierwsze urodziny – co wybrać dla chłopca, a co dla dziewczynki?

W trakcie dzieciństwa nie brak jest wyjątkowych i szczególnych momentów, które wymagają szczególnego celebrowania. Pierwszy uśmiech, pierwszy zrobiony samodzielnie krok czy pierwsze urodziny to zdecydowanie chwile warte zapamiętania.

Jednak o ile przy pierwszych dwóch wystarczyć mogą zdjęcia lub nagrany film dokumentujący ten moment to w przypadku świętowania roczku sprawa może się nieco skomplikować. A wszystko przez wybór odpowiedniego dla roczniaka prezentu.

Jakie prezenty będą dobre dla chłopca, a jakie dla dziewczynki? A może lepiej kupić prezent uniwersalny? Czym kierować się przy wyborze upominku?

Odpowiedzi znajdziecie w naszym tekście, więc czytajcie dalej.

prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki - kapcienaobcasach.pl
Lalka a może prezent uniwersalny? Co kupić w prezencie rocznej dziewczynce?

Prezenty dla dziewczynki

Upominki te tworzone są z myślą o młodych damach. Cechą charakterystyczną zabawek skierowanych do dziewczynek jest przewaga wszelkich odmian koloru różowego. Z postaci pojawiać mogą się księżniczki czy wróżki.

Do zabawek przeznaczonych dla dziewczynek należą:

 • lalki,
 • akcesoria dla lalek,
 • zestawy dotyczące zawodów.

Lalki

Lalki to niejako symbol zabawek wśród przedmiotów dla dziewczynek. Jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych wyborów jeśli chodzi o prezent na roczek. Z pewnych powodów nie ma się co temu dziwić, ponieważ tylko nieliczna garstka solenizantek pogardziłaby pięknie wyglądającą lalką. Zakup lalki daje również pewność, że zabawka nie będzie poniewierać się nieużywana.

Akcesoria dla lalek

Do akcesoriów tych zaliczamy domki, wózki czy ubrania dla lalek. Pozwolą one na urozmaicenie zabawy czy naśladowanie przy pomocy lalek rodziców i czynności życia codziennego, które oni wykonują.

Ponadto, jeśli wysokość wózka do lalek została odpowiednio dobrana to może on pełnić rolę pomocy przy samodzielnym poruszaniu się niemowlaka.

Zestawy dotyczące zawodów

Podobnie jak poprzednicy, również są one częstym wyborem na prezent z okazji pierwszych urodzin. Zestawami przeznaczonymi dla dziewczynek mogą być te dotyczące zawodów takich jak fryzjer, kosmetyczka, nauczyciel czy kucharz. Warto wspomnieć, że elementy takich zestawów coraz częściej wytwarzane są z drewna dzięki czemu cechuje je dłuższa żywotność.

prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki - kapcienaobcasach.pl
Na co zwrócić uwagę kupując prezent na roczek?

Prezenty dla chłopca

Czyli mowa o upominkach tworzonych z myślą o małych solenizantach. Najczęściej w zabawkach dla chłopców jest znacząca przewaga koloru niebieskiego. Często poruszana jest tematyka motoryzacyjna.

Do często spotykanych zabawek chłopięcych należą:

 • auta,
 • akcesoria do pojazdów,
 • figurki,
 • zestawy małego majsterkowicza.

Auta

Podobnie jak lalki automatycznie utożsamiane są z dziewczynkami, tak wszelkiego rodzaju samochodziki i inne pojazdy przypisywane są do chłopców. Decyzja dotycząca tego jaki rodzaj pojazdu wybierzemy zależy od nas i od gustu dziecka. Możliwe, że dziecko fascynuje się koparkami, samochodami wyścigowymi albo policyjnymi radiowozami. Zastanówmy się również, czy zakupimy w prezencie pojazd sterowany zdalnie czy poruszający się poprzez nakręcenie go kołami.

Akcesoria do pojazdów

Mogą to być tory wyścigowe czy tory do lokomotyw i zabawkowych pociągów. Najłatwiej zetknąć się z gotowymi torami przeznaczonymi do ściśle określonego rodzaju pojazdów. Jednak zastrzegamy, że dostanie torów uniwersalnych również jest możliwe. Ciekawą opcją stanowią tory puzzle lub klocki, które można układać w dowolny sposób i budować z nich drogę wedle własnych upodobań.

Figurki

Można by powiedzieć, że jest to odpowiednich lalek dla dziewczynek. Najpopularniejszymi zabawkami tego typu są plastikowe żołnierzyki, które niemal natychmiast przychodzą na myśl. Jednak różnorodność figurek jest ogromna i do wyboru mamy także ludzi, rośliny, zwierzęta czy znaki drogowe.

Zestawy małego majsterkowicza

Jeśli małego solenizanta interesuje to czym tata zajmuje się w warsztacie i z zafascynowaniem patrzy na wszelkie naprawy to zestaw dotyczący zawodów takich jak mechanik będzie idealny.

prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki - kapcienaobcasach.pl
Jak wybrać zabawkę odpowiednią dla dziecka na jego pierwsze urodziny?

Prezenty uniwersalne

Ten rodzaj prezentów stanowi zdecydowanie największą grupę z możliwych. Zabawki tego typu są zazwyczaj różnokolorowe, a jeśli dominuje jakaś barwa to jest to kolor neutralny i nie przypisywany ani do chłopców, ani do dziewczynek. Dzięki temu zakup prezentów dla roczniaka jest znaczenie łatwiejszy.

Wśród zabawek uniwersalnych natrafimy między innymi na:

 • chodziki i bujaczki,
 • namioty,
 • sortery,
 • książki,
 • płyty z kołysankami.

Chodziki i bujaczki

Chodziki i bujaczki to prezenty sprawiające radość, a zarazem praktyczne i mające wpływ na niektóre aspekty w rozwoju dziecka. Chodziki pozwolą roczniakowi na ćwiczenie chodzenia, a bujaczki z kolei będą trenowały utrzymywanie równowagi i koordynację ruchową.

Namioty

Baza z koców i poduszek – chyba nie znajdzie się osoba, która nie budowała tego typu konstrukcji w czasach swojego dzieciństwa. Własną przestrzeń do zabawy bez konieczności znoszenia rzeczy z całego domu zapewnią dziecku namioty. Jednak bez obaw. Do ich postawienia nie są wymagane śledzie czy wiercenie dziur w ścianach. Namioty wewnętrzne skonstruowane są w taki sposób, aby być stabilną konstrukcją po postawieniu jej w określony sposób na podłodze.

Sortery

Sorterami nazywamy zamknięte pudełka z wyciętymi otworami w różnych kształtach. Do pudełek tych dołączone są pasujące do owych otworów klocki. Zadaniem dziecka jest wrzucenie klocka do środka przez otwór posiadający odpowiedni kształt. Na rynku dostępne są sortery zarówno drewniane, jak i plastikowe.

Książki

Książeczki z obrazkami, bajkami, baśniami lub dziecięcymi rymowankami to zdecydowanie jedna z najbardziej uniwersalnych propozycji prezentowych. Każde dziecko chętnie wysłucha bajki o Czerwonym Kapturku czy Królowej Śniegu. Bajki to bowiem treści uniwersalne i z przekazem, który pozwoli wysnuć pewne wnioski. I co najważniejsze dla rocznego dziecka, wspólne czytanie książek będzie idealną okazją do spędzenia czasu z rodzicami.

Płyty z kołysankami

Płytę z uspokajającymi dziecko utworami doceni każdy rodzic. Jeśli chcemy, aby nasz upominek był wyjątkowy to i na to jest sposób. Na rynku dostępne są płyty imienne. W praktyce wygląda to tak, że nazwa albumu będzie imieniem naszego dziecka, a w treści piosenek będzie występowało imię solenizanta lub solenizantki. Przyznacie chyba, że taki prezent nie pozostanie niezauważony.

prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki - kapcienaobcasach.pl
Plastikowi żołnierze, czyli klasyka klasyki wśród chłopięcych zabawek.

Co trzeba wiedzieć o prezentach uniwersalnych dla chłopca lub dziewczynki z okazji pierwszych urodzin?

Chociaż prezenty uniwersalne są przeznaczone i dla chłopców i dla dziewczynek to niejednokrotnie zdarza się, że nawet tego rodzaju prezenty są stworzone w taki sposób, aby sugerować przyporządkowanie do płci dziecka. W ten oto sposób piramidki mogą zawierać ilustracje księżniczek bądź dinozaurów, a namiot być w kolorze niebieskim bądź różowym.

Czym kierować się przy wyborze prezentu na roczek?

Wybierając upominek warto kierować się pewnymi wytycznymi. Zapewnią nam one zakup prezentu nie tylko trafionego, ale także bezpiecznego dla dziecka.

Kupując prezent dla roczniaka warto zainteresować się kwestiami takimi jak:

 • materiał z jakiego zrobiono zabawkę – niezależnie od tego czy zabawka wykonana jest z tkaniny, drewna czy tworzywa sztucznego materiał ten musi cechować się odpowiednią wytrzymałością,
 • wiek dziecka – dla roczniaka decydujmy się wyłącznie na zabawki przeznaczone dla dzieci od 1 roku życia, oznaczenie wiekowe może w tym wypadku przybrać formę 1+ oraz 12m+,
 • zainteresowania dziecka – jeśli kupujemy prezent dla dziecka znajomych to poprośmy ich o radę,
 • bezpieczeństwo – zabawka powinna posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty, koniecznym certyfikatem jest CE.

Ponadto, nie kierujmy się przy zakupie prezentu wyłącznie płcią dziecka. Często zainteresowania dziecka mogą odbiegać od przyjętych norm i nie ma w tym nic złego.

Jak wybrać odpowiedni prezent dla rocznego dziecka?

Jeśli chcemy, aby upominek okazał się trafiony i sprawił dziecku radość to warto skonsultować wybór zabawki z rodzicami bądź dziadkami niemowlaka. Zazwyczaj to oni właśnie spędzają najwięcej czasu z dzieckiem, więc najlepiej powinni wiedzieć co może mu najbardziej się spodobać.

Oprócz upodobań dziecka, zapytajmy również czy nie posiada ono już w swojej kolekcji podobnej zabawki. Nie widzimy sensu w kupowaniu prezentu, który powielałby te same funkcje z innej zabawki.

Zobaczcie jeszcze inne propozycje prezentów dla roczniaka:

A Waszym zdaniem jaki jest prezent idealny na pierwsze urodziny?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *