Zabawki interaktywne dla niemowląt – jakie wybrać?

Zabawa to duża część życia dziecka. Jej początki są już w czasach niemowlęctwa. Dziecko na początku bawi się z rodzicami, aby potem móc kontynuować zabawę w gronie rówieśników i dzięki temu rozwijać swoje zdolności komunikacyjne oraz międzyludzkie.

Chociaż w kwestii relacji międzyludzkich nie znajdziemy zastępstwa czy drogi na skróty to w przypadku umiejętności komunikacyjnych możemy posłużyć się dodatkową pomocą w postaci zabawek interaktywnych dla niemowląt.

Pozwolą one nie tylko zająć dziecko zabawą, ale również będą wchodziły w interakcje z dzieckiem. Jeśli wybrana przez nas zabawka wydaje komunikaty głosowe to jest to również świetna okazja, aby niemowlę ćwiczyło rozumienie mowy czy stosowanie się do poleceń wydawanych przez zabawkę, na przykład wciśnij przycisk z pieskiem, aby usłyszeć piosenkę.

Czym jeszcze są zabawki interaktywne dla niemowląt? Od kiedy je stosować i jak wybrać te odpowiednie dla naszego dziecka?

Odpowiedzi znajdziecie w naszym tekście, więc czytajcie dalej.

zabawki interaktywne dla niemowląt - kapcienaobcasach.pl
Co warto wiedzieć o zabawkach interaktywnych dla niemowląt?

Czym są zabawki interaktywne?

Zabawki interaktywne są zabawkami, które wchodzą w interakcję z dzieckiem i reagują na czynności podejmowane przez niemowlę. Dla przykładu, dziecko wciśnie klawisz, a zabawka zaczyna mówić dziecięcą rymowankę.

Chociaż interakcja ta jest bardzo prosta to dziecko uczy się powoli, że każdy jego ruch może spowodować inne wydarzenie. Mówiąc w skrócie, każda akcja rodzi reakcję. Pamiętajmy, jednak, że nie każda zabawka, która wydaje dźwięki czy jest zasilana bateriami to zabawka interaktywna.

Kiedy niemowlę powinno zacząć korzystać z zabawek interaktywnych?

Najlepiej jest, gdy niemowlę pierwszą interaktywną zabawkę z prawdziwego zdarzenia dostanie mniej więcej w wieku 6 miesięcy. To właśnie wtedy wykształcają się wszelkiej maści umiejętności konieczne do używania zabawek interaktywnych. Niemowlaki trenują wtedy swoje zdolności manualne jak trzymanie przedmiotu w rączce, manipulowanie nim czy ściskanie. Do głosu dochodzą również umiejętności motoryczne, czyli ruchowe, ponieważ niemowlę uczy się raczkować, a następnie chodzić.

Jednak nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby zabawki tego rodzaju kupować już wcześniej. Dla przykładu, noworodki patrzące na oczy z pewnością będą śledziły wzrokiem ruch zabawek zawieszonych na ruchomej karuzeli do łóżeczka.

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawkę interaktywną dla niemowlaka?

Decydując się na zakup zabawki interaktywnej dla niemowlęcia powinniśmy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • wiek dziecka – informację o tym, dla dzieci w jakim wieku przeznaczona jest zabawka znajdziemy zawsze na opakowaniu zabawki,
  • skład zabawki interaktywnej – producent powinien zastrzegać, że w jego zabawkach nie znajdują się substancje szkodliwe, jeśli takiej informacji nie ma na opakowaniu powinniśmy sprawdzić jeszcze certyfikaty,
  • funkcje – zobaczmy co oferuje nam zabawka i czy dostępne w niej funkcje nie są powieleniem tego co dziecko ma już w domu,
  • bezpieczeństwo – już wspominaliśmy o certyfikatach i atestach i z pewnością wspomnimy o tym jeszcze nie raz, ważny jest certyfikat potwierdzający brak szkodliwych substancji, jeśli zdecydowaliśmy się na zabawkę interaktywną tekstylną to istotny jest certyfikat Oeko – Tex, poza nim ważny jest także certyfikat CE, certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz certyfikat Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.

Pomimo wszelkich zapewnień ze strony producentów pamiętajmy, aby dziecko korzystało z zabawek interaktywnych wyłącznie pod naszym nadzorem. Co więcej, właśnie taką informację można znaleźć na niektórych zabawkach interaktywnych dla niemowląt.

zabawki interaktywne dla niemowląt - kapcienaobcasach.pl
Zabawek interaktywnych z jakim składem należy się wystrzegać?

Co nie powinno znajdować się w składzie zabawek interaktywnych dla dzieci?

W zabawkach wszelkiego rodzaju, nie tylko tych interaktywnych wielką rolę odgrywa skład, a także konkretne certyfikaty świadczące o tym, że skład wybranej przez nas zabawki jest dla niemowlęcia bezpieczny.

Z tego powodu w zabawkach interaktywnych dla dzieci nie powinny znajdować się substancje takie jak:

  • ftalany, które potrafią uczulić, a mimo to są dodawane do niecertyfikowanych zabawek dla dzieci głównie poniżej 3 roku życia,
  • policykliczne węglowodory aromatyczne, czyli PAK, substancja ta wykazuje działanie rakotwórcze,
  • barwniki azowe, które nie są one uznane za niebezpieczne ze względu na rozbieżność wyników badań, są one jednak traktowane jako składniki potencjalnie niebezpieczne, których użytek powinien być ograniczony,
  • formaldehyd wykazuje właściwości alergizujące, w przypadku regularnego kontaktu z tą substancja widoczne jest również jej działanie rakotwórcze,
  • organiczne związki cyny, które są toksyczne i wykazują negatywny wpływ na układ hormonalny,
  • bisfenol A, czyli jedna z bardziej osławionych w naszym spisie substancji szkodliwych, kontakt z tą substancją może powodować zaburzenia w rozwoju, przyczyniać się do powstawania chorób związanych z układem hormonalnym, a także do problemów z metabolizmem.

Teraz już rozumiecie dlaczego tak istotne są atesty i certyfikaty w zabawkach?

Wady zabawek interaktywnych dla niemowląt

Zdecydowanie największą wada zabawek interaktywnych jest wydawanie przez nie dźwięku. Chociaż głośność tego typu zabawek jest regulowana prawnie to w praktyce hałas generowany przez takie zabawki może być zbyt duży. Szczególnie, gdy niemowlę bawi się zabawką od dłuższego czasu. Wtedy jedyne o czym marzy rodzic to, aby głośniki w końcu padły.

Jednak nie musimy być w tej kwestii osobami, które źle życzą zabawce. Wystarczy przy zakupie zabawki interaktywnej dla niemowlaka przetestować jej głośność w sklepie lub wybrać taką, która ma możliwość regulowania głośności.

Zalety zabawek interaktywnych

Zabawki interaktywne mają tendencję do łączenia kilku rodzajów zabawek w jednej. Możemy spotkać się bowiem z interaktywnymi zabawkami edukacyjnymi czy sensorycznymi. Dzięki temu pozwalają one naszym dzieciom na trenowanie i rozwijanie nabytych już umiejętności oraz poznawanie nowych rzeczy oraz otaczającego je świata.

Dodatkowym plusem, jednak bardziej w stronę rodziców, jest to, że dobrze dobrana zabawka zajmie niemowlę na trochę dłużej, a my będziemy mogli wtedy chwilkę odpocząć.

zabawki interaktywne dla niemowląt - kapcienaobcasach.pl
Poznaj opinie innych rodziców na temat zabawek interaktywnych.

Jaką zabawkę interaktywną wybrać?

Wszystko zależy od wieku dziecka oraz jego zainteresowań. Warto wybierać zabawki chociaż odrobinę nawiązujące do upodobań niemowlaka. Jeśli niemowlę ma powyżej 6 miesięcy to dobrze byłoby zainteresować się zabawkami interaktywnymi, które zmotywują je do ćwiczenia raczkowania, a w późniejszym czasie – chodzenia.

Mile widziane będą również zabawki, które oprócz swojej interaktywności będą miały pozytywny wpływ na rozwój poszczególnych zmysłów dziecka. Takie zabawki będą pełniły rolę zarówno zabawki interaktywnej, jak i sensorycznej.

Opinie

Czy zabawka znajdzie zastosowanie w praktyce zależy głównie od naszego dziecka i tego czy dobrze dobraliśmy zabawkę do jego upodobań oraz aktualnego wieku. Zbyt prosta zabawka interaktywna nie wzbudzi na długo zainteresowania i dość szybko zostanie rzucona w kąt.

Z kolei mając na względzie wyłącznie wiek zdarzyć się może, że zabawka, owszem, zainteresuje maleństwo, ale sprawdzi się wyłącznie przez bardzo krótki okres czasu.

Według rodziców lepiej jest kupować zabawki interaktywne, które nie tylko zajmują dziecko, ale również w pewien sposób działają na nie rozwojowo. Również przychylamy się to tej opinii. Jednocześnie pamiętajmy, aby zabawka nie była również zbyt trudna lub ciężka dla dziecka.

Producenci

Do producentów zabawek interaktywnych dla niemowląt należą firmy takie jak Adar, Anek, Askato, B. Toys, Baby Sun, Bam Bam, Bigjigs Toys, B – Kids, Bright Starts, Chicco, Dante, Doris, Elektrostator, Eurobaby, Fat Brain Toys, Fisher Price, HaPe, Hencz, Hipo, Icom, IMC Toys, Iso Trade, Jokomisiada, Kids Concept, Kinderplay, Ks Kids, Lamaze, Lilliputiens, Lionelo, Little Dutch, Madej, Malis, Mamas&Papas, Marini, Mega Bloks, Miniland, My Baby, Oops, Petit Collage, Plan Toys, Playgro, Playto, Pro Kids, Sassy, Simba, Small Foot Design, Smily, Smoby, Swede, Teddies, Tima, Tm Toys, Tomy Lamaze, Unimac, Vtech czy Yookidoo.

Ceny

Ceny zabawek  interaktywnych w zależności od ich rodzaju, wielkości oraz materiałów wykorzystanych do ich produkcji kosztują od około 9 do około 640 złotych.

Zobaczcie przykłady zabawek interaktywnych dla niemowląt w poniższym wideo:

Która zabawka interaktywna najbardziej przypadła Wam do gustu, a jakiej nigdy nie kupilibyście swojemu dziecku i dlaczego?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *