Zabawki sensoryczne – czym są i co je wyróżnia spośród innych zabawek?

Wspólne zabawy z dzieckiem to mile spędzone chwile, które zapamiętamy na całe życie. Zdanie to dotyczy po równi rodziców, jak i dzieci. Nie ma przecież nic cenniejszego niż wspólnie spędzony czas z ukochanymi osobami.

Jednak czas ten oprócz dostarczania rozrywki i zabawy można zagospodarować w jeszcze jeden sposób. I to już od najwcześniejszego etapu życia dziecka. Zabawki, którymi będzie bawić się dziecko mogą również wspierać rozwój maleństwa.

Do zabawek tych należą zabawki sensoryczne.

Czym są zabawki sensoryczne? Jakie mamy ich rodzaje? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Czytajcie dalej.

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne są grupą zabawek, które mają za zadanie wspierać rozwój zmysłów u dziecka. Mogą one oddziaływać na jeden zmysł i być skoncentrowane na jego rozwoju lub wspomagać i ćwiczyć kilka zmysłów na raz.

Dzięki temu możemy zetknąć się z zabawkami sensorycznymi, które wspierają zmysł wzroku, dotyku, słuchu czy węchu oraz smaku. Chociaż należy przyznać, że dwa ostatnie typu zabawek sensorycznych należą do rzadkości.

Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia z zabawką sensoryczną?

Cechą charakterystyczną zabawek sensorycznych, która rzuca się w oczy (niemal dosłownie!) są jaskrawe, intensywne bądź kontrastowe kolory tego rodzaju zabawek. Do najpopularniej stosowanych barw przy tworzeniu zabawek sensorycznych należą czerń, biel oraz żółty. Zdarza się również, że kolor żółty zostaje zastąpiony czerwoną barwą.

Dodatkowym znakiem rozpoznawczym są również doszyte do zabawek metki lub wstążeczki. Często stosowanym zabiegiem w urozmaiceniu tego rodzaju zabawek jest używanie różnych tkanin do stworzenia pojedynczej zabawki.

‎zabawki sensoryczne - kapcienaobcasach.pl
Zabawki sensoryczne nie tylko dostarczą rozrywki, ale także wspomogą rozwój poszczególnych zmysłów.

Czy z zabawek sensorycznych mogą korzystać noworodki?

Z zabawek sensorycznych można korzystać na dość wczesnym etapie rozwoju dziecka. Wystarczy, że otworzy ono oczka i będzie mogło obserwować świat. Na tak wczesnym etapie warto postawić na zabawki kontrastowe, które będą w zasięgu wzroku dziecka. Idealnie w tej roli sprawdzą się ruchome karuzele na łóżeczko.

W późniejszym czasie możemy wprowadzać kolejne zabawki sensoryczne do życia dziecka, które będą aktywizować malucha do rozwoju innych zmysłów oprócz wzroku.

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawkę sensoryczną?

Kupując zabawkę sensoryczną powinniśmy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

 • wiek dziecka – zabawka sensoryczna powinna być dostosowana do wieku, w przeciwnym razie może ona być za trudna dla dziecka lub za łatwa, jeśli zakupimy niemowlakowi zabawkę przeznaczoną dla noworodka, pozostaje również kwestia bezpieczeństwa, zabawki przeznaczone dla starszych dzieci mogą zawierać przedmioty, którymi młodsze niemowlę może wyrządzić sobie krzywdę lub połknąć niewielkie elementy zabawki,
 • materiał z jakiego zrobiono zabawkę – zabawki sensoryczne są bogactwem różnorodności, chociaż większość z nich wykonana jest z materiałów sztucznych to ich wygląd, kolory czy faktura pozostawia duże pole do manewru dla producentów tego rodzaju zabawek,
 • rodzaj zabawki sensorycznej – należy dopasować do zmysłu, który potrzebuje wsparcia.

Wybierając zabawkę sensoryczną musimy zwrócić uwagę również na kwestię bezpieczeństwa. W tym celu decydujmy się na zakup zabawek certyfikowanych. Obecność atestów oraz certyfikatów jest dla nas świadectwem i potwierdzeniem, że kupowany przez nas produkt jest bezpieczny dla dziecka.

Jakie są rodzaje zabawek sensorycznych?

Zabawki sensoryczne to dość pokaźna grupa produktów. Ich podziału można dokonać biorąc pod uwagę wiele czynników. Możemy spotkać się z podziałem ze względu na wiek dzieci, dla których zostały stworzone zabawki. Popularny jest również podział zabawek sensorycznych z uwagi na ich zastosowanie.

Wolimy jednak zaprezentować podział, który naszym zdaniem ma największe znaczenie, czyli ze względu na zmysły, które zabawka sensoryczna ma wspierać.

W ten oto sposób możemy zetknąć się z zabawkami sensorycznymi oddziaływającymi na:

 • wzrok,
 • słuch,
 • dotyk,
 • węch,
 • smak.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że zabawki sensoryczne najczęściej wspierają kilka zmysłów jednocześnie, dla przykładu kontrastowa kostka sensoryczna będzie wspierała rozwój wzroku oraz dotyku.

Jakie zabawki sensoryczne wybrać dla niemowlaka?

Sugerując się wcześniejszym podziałem zabawek sensorycznych ze względu na zmysł, którego rozwój wspierają możemy określić, że:

 • gniotki, piłeczki, maskotki, książeczki kontrastowe, kostki oraz maty sensoryczne wspierają zmysł dotyku,
 • karuzele na łóżeczko, kostki sensoryczne, maty sensoryczne, projektory wspierają zmysł wzroku,
 • pozytywki, zabawki z projektorem, karuzele na łóżeczko, zabawki emitujące biały szum i inne dźwięki wspierają zmysł słuchu.
zabawki sensoryczne - kapcienaobcasach.pl
Jakie zabawki sensoryczne wybrać? Gdzie można je kupić?

Czy zabawki sensoryczne mają wady?

Wadą zabawek sensorycznych jest ich kolorystyka, która intensywna i jaskrawa jest nie bez powodu. Niestety, dla rodziców, którzy dobieranie zabawek dla dziecka postrzegają również jako dekorowanie pokoju może być to problematyczne. Również rodzice, którzy dbają o środowisko mogą być nie do końca zadowoleni, ponieważ większość zabawek sensorycznych wytwarzana jest plastiku oraz innych sztucznych materiałów.

Na szczęście, w tej kwestii jest też rozwiązanie, ponieważ możliwe jest dostanie zabawki sensorycznej drewnianej bądź wykonanej z innych naturalnych materiałów.

Jakie są zalety zabawek sensorycznych?

Zabawki sensoryczne pozwalają na ćwiczenie zmysłów przez dziecko oraz nakierowują na prawidłowy rozwój poszczególnych zmysłów. Zdecydowaną zaletą jest to, że możemy spotkać zarówno zabawki wspierające tylko jeden zmysł, jak i te, które wspomagają i ćwiczą kilka zmysłów jednocześnie.

Jaskrawe, intensywne bądź kontrastowe barwy sprawiają, że zabawka powinna zainteresować każde dziecko. Ponadto, zabawki sensoryczne to także świetna okazja do nabywania nowych umiejętności.

Opinie

Zabawki sensoryczne są grupą zabawek, które skutecznie wspomagają prawidłowy rozwój dziecka, a także motywują je do nabywania nowych umiejętności, zaczynając od najprostszych i dotyczących zmysłów, jak na przykład postrzeganie kolorów czy dostrzeganie różnić w wyglądzie tkanin.

Dlatego też warto zainteresować się tym rodzajem zabawek i zakupić dziecku chociaż jedną spełniającą wszelkie wymogi, aby móc zakwalifikować ją do zabawek sensorycznych.

Producenci i ceny

Zabawki sensoryczne produkują firmy takie jak Anek, Askato, Bam Bam, Bigjigs Toys, Chicco, Cuddly Zoo, Dumel Discovery, Edushape, Fehn, Goki, Hencz, Janod, Kikko, Lullalove, Mudpuppy, Playgro, Rubbabu, Smily Play, Tiny Love, Vilac, Weplay czy Yookidoo. Koszt zabawki zależy od jej rodzaju, ilości części, z których się składa oraz materiału z jakiego została zrobiona. Koszt takiej zabawki wynosi od 7 do około 600 złotych.

Obejrzyjcie poniższy filmik i poznajcie jeszcze inny sposób na posiadanie zabawki sensorycznej:

Jakie macie zdanie o zabawkach sensorycznych?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *